„Spotkanie z przyrodą”, czyli o edukacji dla najmłodszych

Jak opowiadać najmłodszym o lesie? Najlepiej przez zabawę. Przykłady najlepszych praktyk w pracy z przedszkolakami przedstawiliśmy uczestnikom I Poznańskiej Konferencji Naukowo – Szkoleniowej „Edukacja Przyrodniczo-Leśna – Spotkanie z przyrodą”

Konferencję zorganizowali studenci należący do Sekcji Botanicznej Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.  W ciągu dwóch dni (16-17 listopada) jej uczestnicy, studenci, nauczyciele oraz edukatorzy z Lasów Państwowych mieli okazję bliżej przyjrzeć się specyfice edukacji leśnej najmłodszych.
Pierwszy dzień poświęcono na referaty podczas, których zaprezentowano jak wyglądają zajęcia prowadzone z dziećmi Lasach Państwowych. O swoim programie „Spotkanie z przyrodą”, czyli cyklu zajęć w poznańskich przedszkolach, opowiedzieli poznańscy studenci. Swoje pięć minut miał również nasz prezes, Wiktor Naturski. Przedstawił zagadnienia edukacji leśna dla zrównoważonego rozwoju w teorii i praktyce.
Drugiego dnia nasi SELowcy – Hanna Będkowska ((CEPL Rogów)), Magdalena Frączek (UR w Krakowie), Wiktor Naturski (Nadleśnictwo Ustroń), Katarzyna Rolbiecka (Nadleśnictwo Międzychód) i Michał Wojcieszkiewicz (Nadleśnictwo Żołędowo) – poprowadzili warsztaty dla uczestników konferencji. Na zajęciach Hani ganiano w berka. Z Magdą wszyscy szukali kolorów zagubionych przez Wielkiego Malarza. Z Michałem można było odkryć „Leśną skrzynię skarbów” za to z Wiktorem zbudować drewniany dom. Kasia natomiast pokazała niejedno oblicze gier.
To  były intensywne dwa dni, ale niezwykle ciekawe i obfite w mnóstwo wrażeń. Dla nas to kolejne doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, owocna praca w zespole jaki stworzyliśmy i inspirjące rozmowy z uczestnikami. Poznaliśmy mądre i ciekawe osoby równie mocno zaangażowane w edukację leśną. Takie spotkania zdecydowanie dodają skrzydeł. Tekst: Anna Pikus, Zdjęcia: Anna Pikus, Hanna Będkowska, Wiktor Naturski.