Metamorfoza edukatora czyli Warsztaty Edukacyjne SEL - WESELe 2013 - sprawozdanie

To szkolenie miało być nieco inne od tych, w których nasi członkowie mogą brać udział na co dzień w pracy. Odbyło się w nowoczesnym, ekologicznym biurowcu w centrum Trójmiasta. Wieczorem uczestnicy mogli rozkoszować się spacerami po niezbyt gościnnej sztormowej plaży, udało się im również odwiedzić słynny gdyński żeglarski "Kontrast" a w Sopocie - "Zatokę Sztuki" gdzie oprócz ciekawej galerii zdjęć odbywały się akurat pokazy mody. Wieczornym spacerom sprzyjał tani i dość zimny hotel (oszczędności), w którym byli zakwaterowani uczestnicy.

Uczestnikami byli ludzie z całej Polski od Krakowa do Gdyni, leśnicy z Lasów Państwowych, lasów miejskich a nawet właściciele lasów prywatnych. Przyrodnicy z uczelni wyższych i z parków krajobrazowych. Wszystkich połączyła pasja edukowania o lesie. To, że pochodzą z tak różnych środowisk było chyba największą siłą spotkania, bo nie ma nic gorszego niż przeświadczenie o własnej nieomylności i zamknięcie się na poglądy innych. Ciekawym elementem szkolenia była możliwość dyskusji z Zastępcą Dyrektora Lasów Państwowych Janem Szramką, który odwiedził uczestników szkolenia.

Szkolenie rozpoczęło się wykładem dotyczącym zrównoważonego rozwoju Tomasza Gasińskiego z DNV Business Assurance Polska, autora podręcznika dla przedsiębiorstw “Zrównoważony biznes”, opracowanego na zlecenie ministerstwa gospodarki, „ojca” polskiej wersji standardu ISO 26000, dotyczącego odpowiedzialności społecznej biznesu. Dwuczęściowy wykład “Jak podchodzić do rozwoju zrównoważonego w kontekście różnorodności biologicznej” wygłosiła pani dr. Anna Kalinowska, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym (Uniwersytet Warszawski), uczestniczka Szczytu Ziemi w Johannesburgu, autorka m.in. nagrodzonej przez ministra edukacji książki “Ekologia wybór przyszłości ". Dzięki Annie Pikus (SEL) uczestnicy poznali relację z międzynarodowej konferencji edukatorów która odbyła się w Szkocji, Wiktor Naturski (SEL) przedstawił najnowsze trendy w Unii Europejskiej dotyczące edukacji leśnej. Centralne miejsce spotkania zajmowały dwudniowe warsztaty psychologiczne “Zmiana na lepsze czyli Metamorfoza edukatora” prowadzone przez trenerki ToBe Business & Education: Małgorzatę Łubę i Małgorzatę Karwowską.
Warsztaty pokazały, w jaki sposób można wprowadzać pozytywne zmiany - zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Nauczyły nas jak się motywować i zachęcać do rozwoju osobistego i zawodowego.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy mogli aktywnie uczestniczyć w zajęciach oferowanych przez gdyńskie Centrum Nauki Experyment.

Relacja z warsztatów na stronie Wydziału Leśnego UP Pożnań