Wyjazdowe warsztaty Koła Naukowego Leśników SGGW

Studenckie wakacje, to nie tylko czas spędzony na beztroskiej zabawie. To także dobry moment na wycieczkę do miejsca związanego z wymarzonym zawodem. Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn na terenie Nadleśnictwa Łopuchówko oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu są tego dobrym przykładem.

Chcąc jak najlepiej wykorzystać pogodę i pierwsze dni posesyjnej wolności, sześcioro studentów z Koła Naukowego Leśników Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie wraz z opiekunami Alicją Gasek i Markiem Sławskim, odbyło 4-8 lipca warsztaty w OEL Łysy Młyn oraz na UP w Poznaniu.

Celem warsztatów było m.in. zapoznanie się z zasadami funkcjonowania Ośrodka, stosowanymi metodami pracy z uczniami, a także opracowanie gry terenowej dla gimnazjalistów z wykorzystaniem dostępnej infrastruktury. Dużym wyzwaniem dla młodych edukatorów okazało się również przeprowadzenie zajęć dotyczących wody i organizmów w niej występujących, dla grupy kolonistów ze Szkoły Podstawowej w Skokach. Choć studenci początkowo byli sparaliżowani strachem, to jednak szybko zyskali sympatię dzieci.

Po ciężkiej pracy młodzi edukatorzy mogli zrelaksować się podczas spaceru z prof. Boratyńskim po Arboretum Kórnickim. Następnie wzięli udział w warsztatach kulinarnych przeprowadzonych przez Annę Wierzbicką, gdzie mogli skosztować potraw z dziczyzny.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym uczestnicy obozu naukowego zapoznali się z działalnością edukacyjną Wydziału Leśnego mając okazję do porównania zajęć z edukacji leśnej na warszawskiej i poznańskiej uczelni.

Cztery dni minęły w okamgnieniu. A my cieszymy się bardzo, że mogłyśmy gościć tak ciekawą grupę w miejscu naszej codziennej pracy. Realizacja tego programu była możliwa dzięki SEL, w którym miałyśmy szansę się poznać :)

Karolina Kapałka-Boratyńska

Anna Wierzbicka