Wrzesień - edukacyjne żniwa

Większość leśnych edukatorów właśnie kończy, używając sportowego języka, dwumiesięczny okres roztrenowania, czyli czas gdy spada ich aktywność. Wyjątkami są tu osoby pracujące w całorocznych ośrodkach edukacji, których działalność nie jest tak mocno skorelowana z rokiem szkolnym.

Te ostatnie dwa miesiące większość z nas poświęciła zapewne na nadrabianie zaległości z innych obszarów naszej pracy zawodowej, ale również na przygotowania do jesiennego szczytu działalności edukacyjnej. Ułożenie planu działania, naprawy i uzupełnienie infrastruktury, a przede wszystkim nabranie dystansu i nowej energii pozwoli nam jak co roku wystartować z pełną werwą. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego mam od kilku lat okazję odwiedzać okoliczne szkoły w celu zaprezentowania naszej oferty edukacyjnej. Oczywiście mógłbym te kilka stron przesłać pocztą, byłoby taniej i nie zajmowałoby 2-3 dni... Ale, ten bezpośredni kontakt z nauczycielami czy dyrektorami szkół to właśnie moment gdy zdobywam ich zaufanie jako edukator. Szczególnie tam gdzie w ostatnich miesiącach doszło do zmian kadrowych. Gdy zaczynałem z tą formułą wiele było niepewności, odnosiłem nieraz wrażenie, że traktowano mnie jak komiwojażera, próbującego sprzedać usługę. Trudno się temu czy tamtemu dyrektorowi nawet dziwić, wszak drzwi gabinetu na początku września zwykle ledwie zamykają się za jednym przedstawicielem handlowym wydawnictwa, a otwierają przed jego odpowiednikiem z innego. Kilka zdań wystarczy jednak zwykle by nasza oferta edukacyjna trafiła do zainteresowanych pedagogów z sugestią by umówić zajęcia. I tak pewnie będzie w najbliższych dniach, nasze kalendarze wypełnią się zapiskami o godzinach kolejnych zajęć. Łatwo w takich momentach będzie wpaść w rutynę, kolejna grupa, kolejne zajęcia na ścieżce, utarte formułki i schematy. Warto jednak pamiętać, że po drugiej stronie zawsze stoi ktoś inny, kto zupełnie inaczej reaguje, kto inaczej odbiera nasz przekaz. Najważniejsze by w tym wszystkim nie zapomnieć, że nie chodzi nam o liczby i statystyki, a satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Uśmiechu, życzliwości i zrozumienia, a nade wszystko kreatywności nam potrzeba. I tego wszystkim edukatorom serdecznie w nowym roku szkolnym życzę...

Autor tekstu i zdjęcia
Paweł Kosin