Leave No Trace w Tatrach


Leave No Trace to idea etyki outdoorowej, która odnosi się do korzystania z przyrody podczas różnych form turystyki bez pozostawiania w niej śladów, bądź ich zminimalizowania. 
Bazuje na 7 podstawach (w nawiasach wolne tłumaczenie):
1. Plan Ahead and Prepare (Zaplanuj zanim wyruszysz)
2. Travel and Camp on Durable Surfaces (Zostań na szlaku i biwakuj w udostępnionych do tego miejscach)
3. Dispose of Waste Properly (Zabierz swoje śmieci)
4. Leave What You Find (Zostaw wszystko w takim stanie, jakim zastałeś)
5. Minimize Campfire Impacts (Uważaj z ogniem)
6. Respect Wildlife (Zachowaj dystans wobec dzikich zwierząt)
7. Be Considerate of Other Visitors (Nie jesteś sam na szlaku)

Nie jest to jednak gotowy zbiór zasad, ale raczej pewna filozofia korzystania z natury, myślenia o naszym wpływie na przyrodę podczas różnych aktywności i dążenia do zmniejszenia negatywnych skutków naszej działalności. Czasem są to bardzo proste rzeczy, które ułatwiają nam życie a jednocześnie pomagają chronić przyrodę: spakowanie do plecaka worka na śmieci, używanie bidonu zamiast jednorazowych butelek, obserwacja zwierząt przez lornetę zamiast podchodzenia do nich na bliską odległość.
Tatrzański Park Narodowy oraz Stowarzyszenie Wolontariat dla Przyrody są od niedawna polskimi partnerami „The Leave No Trace Center for Outdoor Ethics”, organizacji zajmującej się promocją odpowiedzialnej turystyki w Stanach Zjednoczonych oraz na całym świecie. Podczas 11. Spotkań z Filmem Górskim, w ramach Akademia miałem okazję zaprezentować ideę Leave No Trace w odniesieniu do warunków tatrzańskich (przyrody, przepisów i problemów związanych z turystyką).
W piątek 4 września w Dworcu Tatrzańskim poprowadziłem prezentację a w sobotę i niedzielę szkolenia terenowe. W prezentacji wzięło udział ponad 100 osób. Mimo pogorszenia pogody nie zabrakło chętnych na weekendowe warsztaty. Podczas wycieczek dużo mówiliśmy na temat: pięter roślinnych, erozji roślinności i gleby w sąsiedztwie szlaków, remontach szlaków i rekultywacji roślinności, wpływie śmieci na ekosystem, ekologii kozic, świstaków i niedźwiedzi, problemów z oswajaniem zwierząt oraz zasad turystyki, taternictwa i narciarstwa w TPN.
Na sobotniej wycieczce było 6 osób. Rano zrobiłem prezentację w siedzibie dyrekcji Parku, a gdy pogoda się poprawiła, poszliśmy na wycieczkę. Udało się wejść przez Dolinę Kondratową na Przełęcz Kondracką. Wracając posprzątaliśmy śmieci wzdłuż szlaku. W niedzielę zjawiło się 14 osób. Zrobiliśmy zaplanowaną trasę: Dolina Jaworzynka – Dolina Gąsienicowa – Czarny Staw – Karb, Dolina Zielona Gąsienicowa – Sucha Przełęcz – Kasprowy. Pod Karbem dorwała nas śnieżyca. Pod Kasprowym spotkaliśmy niedźwiedzia i kozicę. Najwięcej pytań dotyczyło remontu szlaków na Czerwonych Wierchach, zasad zachowania się w przypadku spotkania z niedźwiedziem i wpływu wyrzucania resztek owoców (ogryzków, skórek) na przyrodę.
Po dużym zainteresowaniu tematem podczas Spotkań z Filmem Górskim i przetestowaniu takiej formuły szkoleń, uważam, że to bardzo dobry pomysł na promowanie zasad odpowiedzialnej turystyki w obszarach chronionych. Na pewno w polskich obszarach chronionych potrzebna jest zmiana podejścia w stosunku do wielu grup, które z przyrody korzystają. Wpływ turystów na przyrodę nie zależy głównie od ich ilości, ale od ich zachowania. Samymi zakazami na pewno tego nie poprawimy. Zamiast „nie wolno” można powiedzieć „pomyśl jakie to ma konsekwencje”. Druga sprawa to metodyka szkoleń. Zamiast typowo przyrodniczych, które nieraz odstraszają tych, którzy przyrodnikami nie są, można robić szkolenia, które uczą praktycznych umiejętności. Tyle przemyśleń na dziś. Temat na pewno jest rozwojowy. Dziękuję Spotkaniom z Filmem Górskim za włączenie tego tematu w program imprezy, wszystkim uczestnikom szkoleń za wytrwałość pomimo kiepskiej pogody oraz Rafałowi i Łukaszowi za piękne zdjęcia.
Autor tekstu Jan Krzeptowski
www.krzeptowski.com

Autor zdjęć Łukasz Ziółkowski


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze :

Prześlij komentarz