Rok z Linneą, czyli 12 sposobów na bycie blisko natury - recenzja


Linea mieszka w Sztokholmie a jej imię pochodzi od łacińskiej nazwy Linnaea borealis L., ulubionej rośliny Karola Linneusza, znanego szwedzkiego przyrodnika. Linnea oprócz posiadania tak znaczącego imienia jest aktywna i pomysłowa. Działa, tworzy i współpracuje z innymi przez cały rok!


Rozdziały książki odpowiadają poszczególnym miesiącom, przez co forma książeczki przypomina nieco kalendarz z poradami. Każdy miesiąc obfituje w jakąś atrakcję. Tekst zgrabnie jest podzielony na bloki, co ułatwia wybór interesującego nas miesiąca. W każdym z nich znajdziemy opowiastkę, zadania do wykonania wraz z rzeczową instrukcją oraz zbiór zgrabnie podanych informacji o wybranych gatunkach zwierząt, roślin oraz zjawiskach przyrodniczych. Autorki książki udowadniają, że nawet malucha możemy bezboleśnie wprowadzić w świat systematyki.


W przyrodzie nie ma „martwych sezonów edukacyjnych” tak samo jak nie ma złych miejsc do prowadzenia edukacji przyrodniczej. Prezentowana książka może być doskonałą  „ściągą” dla edukatorów. Przypomina nam o prostych często niedocenianych sposobach oswajania natury, zdobywania wiedzy i umiejętności. Dzieląc się szczytnymi ideami nie zapominajmy, że dla młodych odbiorców będziemy prawdziwymi bohaterami, właśnie wtedy kiedy nauczymy ich pleść wianki czy puszczać latawce!


Autorki Christina Björk i Lena Anderson w sposób bezpretensjonalny podsuwają pomysły zarówno na spędzanie wolnego czasu z własnymi dziećmi jak i na organizację fajnych warsztatów.


Konstrukcja fabuły prawie podprogowo przemyca idee wielopokoleniowości, lokalności czy upcyklingu. Mała, szwedzka dziewczynka uczy nas, że zrównoważony rozwój nie musi być górnolotną ideą.
Korzystajmy zatem z doświadczeń Szwedów przez 12 miesięcy!


Pomimo, że książce daleko do miana nowości: pierwsze szwedzkie wydanie miało miejsce w 1982 roku, a Wydawnictwo Zakamarki wydało ją w 2010 roku, w lokalnej bibliotece miejskiej jest w  ciągłym obiegu co potwierdza tylko jej wartość.

Justyna Haładaj
Las w Szkatułce

Share this:

, , , , , , ,

CONVERSATION

0 komentarze :

Prześlij komentarz