Gra edukacyjna - Rozegraj miasto

Dobra gra to taka, która uczy w sposób „nieinwazyjny”, czyli jej uczestnicy (gracze) nawet nie wiedzą, że właśnie się uczą. Za taką dobrą grę, uważam „Rozegraj miasto” wydaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa w 2012 roku. Posiadam ją od 3 lat i gram w nią ze studentami studiów magisterskich na zajęciach poświęconych edukacji dla zrównoważonego rozwoju.
Jest to gra planszowa, w której gracze wcielają się w mieszkańców miasta, w różne grupy interesu, lub w jego włodarzy. Gra odzwierciedla wiernie mechanizm konsultacji społecznych. Władze miasta decydują w jakim kwartale będą realizowane inwestycje zaplanowane w danym roku (rundzie) następnie zapraszają mieszkańców na konsultacje i przedstawiają swój projekt. Mieszkańcy uzgadniają między sobą wspólną propozycję i przedstawiają ją władzom miasta, na koniec rundy włodarze decydują o ostatecznym sposobie zagospodarowania. Decyzje władz są ograniczone przez obowiązujące przepisy prawa (plansza pomocnicza „Polityka miasta”), natomiast poczynania uczestników – typami inwestycji przypisanymi ich drużynie. W poszczególnych rundach drużyny napotykają różne zadania odzwierciedlające sytuacje w realnym świecie (sojusze i rywalizacja pomiędzy grupami interesów). Po zakończeniu każdej rundy następują wybory samorządowe, które mają ocenić poczynania władz miasta.

Dla mnie największą wartością gry jest to, że dzięki niej uczestnicy ćwiczą umiejętności miękkie – uczą się argumentowania swoich racji, dyskutowania. Poznają swoje reakcje w sytuacjach stresowych. Bardzo szybko, już na początku rozgrywki, ujawniają się też osoby z predyspozycjami przywódczymi.

Gra jest bardzo ładnie wydana. Plansza i kartoniki inwestycji są magnesami – można przyczepić do klasycznej szkolnej tablicy. Formularze są wielokrotnego użytku, a instrukcja zawiera wskazówki metodyczne dla nauczyciela oraz test sprawdzający wiedzę o konsultacjach na podsumowanie zajęć. Gra jest bezpłatna, można napisać do Wydziału Konsultacji Społecznych UM Warszawa lub pobrać (do samodzielnego wydrukowania) grę ze strony http://konsultacje.um.warszawa.pl/content/gra-edukacyjna-rozegraj-miasto.
Używam obu wersji (gra sprawdza się przy grupie 12-15 osobowej) – oryginalnej oraz wydrukowanej i przyklejonej do tektury, obie sprawdzają się świetnie.

Serdecznie polecam grę dla gimnazjalistów, licealistów oraz studentów.

Anna Wierzbicka
Autorka tekstu i zdjęć