Proszę mnie przytulić - recenzja książki


Nadchodzi jesień i chłodniejsze dni, dlatego może nam się przydać książeczka pt. „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.

Opowiada ona o dwóch niedźwiedziach, ojcu i synu, którzy obdarowują mieszkańców lasu niedźwiedzim uściskiem. Jest to świetna propozycja na zajęcia z najmłodszymi. Ilustracje Emilii Dziubak są genialne, obfitujące w estetyczne szczegóły, które tylko maluchy potrafią perfekcyjnie wypatrzyć (Wam to zajmie dużo więcej czasu ;). Książka jest pełna humoru, a tekst skonstruowany jest dwuwarstwowo tak, aby dorosły czytelnik nie nudził się podczas lektury i miał szansę się uśmiechnąć. Zróżnicowana plejada bohaterów pozwoli nam na niebanalne opracowanie zajęć pt. Poznajemy mieszkańców lasu. Każda sytuacja przytulania to również pretekst do zajęć o behawiorze czy morfologii zwierząt. Mamy tu pracowitego bobra, wystraszone zające, niewielką pannę łasiczkę czy delikatną gąsieniczkę, którą trzeba przytulać niezwykle delikatnie, żeby miała szansę stać się w przyszłości motylem. Fragment o anakondzie może być pretekstem do rozmowy o obcych gatunkach, a spotkanie ze starym łosiem pozwoli poruszyć temat długości życia zwierząt. To jak skonstruujemy pogadankę, ograniczone jest wyłącznie naszą wyobraźnią.


Książka jest pełna ciepła i dobrej energii. Nawet negatywni bohaterowie są tu potraktowani łaskawie. No i jest pozytywnie o leśnikach - przytulili też leśniczego „bo dobre z was chłopy…” Jedynym mankamentem jest kapelusz z piórkiem zamiast maciejówki na głowie leśniczego. Na szczęście postać leśniczego zdecydowanie kontrastuje z postacią  myśliwego. Tak czy inaczej warto się przytulać: dużych i małych, pracowitych i leniwych, swoich i obcych, starych i młodych. Warto też zajęcia edukacyjne prowadzić z uśmiechem i luzem. Zachęcam Was do nabrania dystansu do swojej wiodącej roli edukatora-mentora. No i przytulcie się do kogoś przed zajęciami i po zajęciach :)„Proszę mnie przytulić”
tekst: Przemysław Wechterowicz
ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawca Agencja Edytorska Ezop, Warszawa 2013

Autorka tekstu i zdjęć: Justyna Haładaj

Share this:

CONVERSATION

2 komentarze :

 1. Thank you very much for seeing 밤알바 information.
  Thank you very much for seeing 유흥알바 information.
  Thank you very much for seeing 밤알바 information.
  Thank you very much for seeing 룸알바 information.

  OdpowiedzUsuń
 2. However, as plentiful as these attractive casino resorts and motels may be be}, they're almost completely for the enjoyment of vacationers solely. B2B 토토사이트 reside video games supplier TVBET has partnered with Monotech, a multi-channel iGaming platform for online, cell, and land-based products, in a deal that can see TVBET video games integrated into the Monotech platform. It is understandable to think that illegal online playing provided by offshore operators wouldn't thrive on the country’s territory. In an attempt to battle problem playing and cut back illegal actions, the authorities have enforced heavy penalties on the locals.

  OdpowiedzUsuń