Proszę mnie przytulić - recenzja książki


Nadchodzi jesień i chłodniejsze dni, dlatego może nam się przydać książeczka pt. „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak.

Opowiada ona o dwóch niedźwiedziach, ojcu i synu, którzy obdarowują mieszkańców lasu niedźwiedzim uściskiem. Jest to świetna propozycja na zajęcia z najmłodszymi. Ilustracje Emilii Dziubak są genialne, obfitujące w estetyczne szczegóły, które tylko maluchy potrafią perfekcyjnie wypatrzyć (Wam to zajmie dużo więcej czasu ;). Książka jest pełna humoru, a tekst skonstruowany jest dwuwarstwowo tak, aby dorosły czytelnik nie nudził się podczas lektury i miał szansę się uśmiechnąć. Zróżnicowana plejada bohaterów pozwoli nam na niebanalne opracowanie zajęć pt. Poznajemy mieszkańców lasu. Każda sytuacja przytulania to również pretekst do zajęć o behawiorze czy morfologii zwierząt. Mamy tu pracowitego bobra, wystraszone zające, niewielką pannę łasiczkę czy delikatną gąsieniczkę, którą trzeba przytulać niezwykle delikatnie, żeby miała szansę stać się w przyszłości motylem. Fragment o anakondzie może być pretekstem do rozmowy o obcych gatunkach, a spotkanie ze starym łosiem pozwoli poruszyć temat długości życia zwierząt. To jak skonstruujemy pogadankę, ograniczone jest wyłącznie naszą wyobraźnią.


Książka jest pełna ciepła i dobrej energii. Nawet negatywni bohaterowie są tu potraktowani łaskawie. No i jest pozytywnie o leśnikach - przytulili też leśniczego „bo dobre z was chłopy…” Jedynym mankamentem jest kapelusz z piórkiem zamiast maciejówki na głowie leśniczego. Na szczęście postać leśniczego zdecydowanie kontrastuje z postacią  myśliwego. Tak czy inaczej warto się przytulać: dużych i małych, pracowitych i leniwych, swoich i obcych, starych i młodych. Warto też zajęcia edukacyjne prowadzić z uśmiechem i luzem. Zachęcam Was do nabrania dystansu do swojej wiodącej roli edukatora-mentora. No i przytulcie się do kogoś przed zajęciami i po zajęciach :)„Proszę mnie przytulić”
tekst: Przemysław Wechterowicz
ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawca Agencja Edytorska Ezop, Warszawa 2013

Autorka tekstu i zdjęć: Justyna Haładaj

Share this:

CONVERSATION

0 komentarze :

Prześlij komentarz