Dojrzała debata na Kongresie ObywatelskimW sobotę 5 listopada w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbył się XI już Kongres Obywatelski. Hasłem kongresu było: Dojrzali Polacy – lepsza Polska!  

Zaproszeni goście i uczestnicy (w liczbie ponad 1000 osób) szukali odpowiedzi na pytanie: co dziś oznacza dojrzałość w różnych dziedzinach życia?

Paneliści poszukiwali dojrzałości w różnych dziedzinach życia w trakcie 3 sesji plenarnych i 10 sesji tematycznych.  Przedstawicielka SEL Alicja Gasek została zaproszona do zabrania głosu w panelu Przyroda – przestrzeń aktywności Polaków.


Wystąpienie wiceprezes SEL zatytułowane "Czym jest las?" możecie przeczytać poniżej.

Powszechnym jest spędzanie całych dni w pozycji siedzącej. Zwykle, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w warunkach nieergonomicznych: niewłaściwa pozycja ciała, źle zorganizowane i wyposażone miejsce pracy czy wypoczynku. Wpływa to niekorzystnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, a także zdrowie społeczne. Istnieje prosty sposób, aby zapobiegać oraz leczyć nieprzyjemne skutki takiego stanu rzeczy. Jest nim spacer po lesie, podczas którego nasza sylwetka jest wyprostowana, ramiona ściągnięte, a głowa lekko uniesiona (chyba, że akurat wybraliśmy się na grzyby). Oddychamy głęboko, pełną piersią. Nasz organizm dotlenia się, po chwili świadomego oddechu gonitwa myśli uspokaja się, czujemy przyjemny relaks.

Kiedy odnajdziemy swój wewnętrzny harmonijny spokój, las może wyzwolić w nas ogromne pokłady nieskrępowanej energii i radości. Pojawia się błysk w oku i chęć biegnięcia przed siebie, przeskoczenia przez kałużę czy po prostu głośnego, wyzwolonego śmiechu. Dziecko, które wchodzi do lasu, zazwyczaj po chwili podnosi z ziemi patyk, który staje się jego mieczem, instrumentem muzycznym, mieszadłem w kałuży, narzędziem pomiarowym… staje się zabawką. Bo tylko o dobrą zabawę tu chodzi. Las jest najlepszym placem zabaw dla każdego, przestrzenią egalitarną, gdzie każdy może rozbawić swoje wewnętrzne dziecko.

Howard Gardner w swojej teorii inteligencji wielorakich wymienia między innymi inteligencję przyrodniczą. Ten typ inteligencji opiera się na poznaniu, docenianiu i zrozumieniu natury. Człowiek nią obdarzony “czuje” naturę, troszczy się o świat, dba o zwierzęta, pielęgnuje rośliny. Odznacza się zdolnością do rozumienia i czerpania wniosków i korzyści ze środowiska naturalnego.[1] Można rozwijać ten typ inteligencji poprzez spędzanie czasu wśród przyrody z kluczem do rozpoznawania roślin, atlasem hub, czy innymi pomocami dydaktycznymi, prowadzić dzienniki obserwacji w terenie i studiować tematyczną literaturę. Taki proces pozwala nie tylko na zdobycie konkretnej wiedzy o biologii i ekologii gatunków czy znajomości funkcjonowania ekosystemów. Rozwija w nas bowiem ciekawość świata, zarazem ucząc systematyczności i wytrwałości w prowadzeniu badań.

Las może nauczyć nas więc nie tylko czegoś o zasadach funkcjonowania ekosystemów, ale też wiele o nas samych. Jeżeli tylko pozostanie my otwarci na to poznanie, podejdziemy do niego realistycznie odrzucając frazesy, populizm i stereotypy, to postawimy pierwszy krok ku stworzeniu świadomej, dojrzałej relacji człowieka z otaczającą go przyrodą.

[1] http://dziecisawazne.pl/8-inteligencji-wedlug-prof-h-gardnera/

W czasie obrad można było wziąć udział w dyskusjach, posłuchać doświadczonych naukowców, społeczników, biznesmenów, sportowców, poznać wielu ludzi „którym się chce” zmieniać Polskę.  Dla mnie to przede wszystkim możliwość „naładowania akumulatorów” potrzebnych do pracy społecznej i źródło wielu ciekawych myśli do przemyśleń osobistych. Myślę, że każdy zwróciłby uwagę na inne myśli paneli stów, dlatego zamiast pisać długi, subiektywny tekst zachęcam do odwiedzenia strony  https://www.kongresobywatelski.pl/aktualnosci/xi-ogolnopolski-kongres-obywatelski-aktualnosci/transmisja-obrad-xi-kongresu-obywatelskiego/ i obejrzenia wybranych sesji Kongresu i wybranie myśli dla siebie.


Autorka relacji i zdjęć: Anna Wierzbicka

Autorka wystąpienia: Alicja Gasek


Share this:

CONVERSATION

0 komentarze :

Prześlij komentarz