Gry planszowe Karkonoskiego Parku Narodowego

Jakiś czas temu dostałam w prezencie 3 gry planszowe z Karkonoskiego Parku Narodowego: Pluszcz – śpiewający nurek, Mrowienie i Jak kornik korę kąsa.


Wszystkie mają formę podwójnej kartki A4, są laminowane i kolorowe. Po rozłożeniu, na stronie wewnętrznej mamy grę, natomiast na tylnej okładce opis gatunku, wyjaśnienie zasad gry oraz informacje o wydawcy. Dowiadujemy się z niej, że gry powstały w czeskim parku narodowym i została wydana ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska. Gry można zabrać ze sobą na szlak lub do schroniska, ponieważ nie wymagają rzucania kostką (w lewym górnym rogu są pola kostki) wystarczą kamyki jako pionki, a wspomniane laminowane chroni przed zamoknięciem.
Forma gry jest prosta – na polach premiowanych tracimy kolejkę, idziemy na wskazane pole etc. Każde pole premiowane jest uzasadnione „fragmentem życia” zwierzęcia, którego dotyczy gra. Prostota gry może być zarówno zaletą (młodsze dzieci, niechęć do wysiłku umysłowego przy zmęczeniu fizycznym) jak i wadą (szybko się nudzi). Szata graficzna utrzymana w zielono-brązowej tonacji nieco mnie nuży - bo widzę na co dzień mnóstwo materiałów w różnych odcieniach zieleni, ale osoby z poza kręgu „zielonych ludzików” już niekoniecznie. Jednak prawdziwym mankamentem jest język - gry zostały napisane przez Czechów i polskie tłumaczenie zawiera błędy językowe, które utrudniają odbiór informacji. Gry są bezpłatne, co powoduje, że niełatwo je zdobyć, ale może wam się uda. Myślę, że pomysł wart naśladowania, wykonanie niekoniecznie.


Autorka teksu i zdjęcia:
Anna Wierzbicka

Share this:

CONVERSATION

1 komentarze :

  1. The machine is then activated via a lever or button , which prompts reels that spin and cease to rearrange the symbols. If a participant matches a winning mixture of symbols, the participant earns credit based mostly on the paytable. Classic symbols embrace objects similar to fruits, bells, and stylized lucky sevens. Most slot video games have a theme, similar to a particular aesthetic, location, or 점보카지노 character.

    OdpowiedzUsuń