Leśnicy mówili o Ziemi i lasach na 21. Pikniku Naukowym

Gra edukacyjna omawiająca współczesne problemy leśnictwa na świecie, własnoręcznie wykonane przekroje glebowe, leśna ścieżka zmysłów oraz eksperyment prezentujący magazynowanie wody przez drewno, to tylko wybrane atrakcje, które pojawiły się na stoisku Lasów Państwowych podczas tegorocznego Pikniku Naukowego. Największa plenerowa impreza popularyzującą naukę w Europie odbywała się w tym roku pod hasłem „Ziemia”.

Leśnicy przygotowali dla młodych i starszych entuzjastów nauki wiele ciekawych aktywności. Na stoisku LKP „Lasy Beskidu Śląskiego” można było zagrać w nową grę „Kontynenty”. Uczestnicy otrzymali drewniane tabliczki z opisem problemów lub cech charakterystycznych dotyczących lasów na sześciu kontynentach. Ich zadanie polegało na dopasowaniu konkretnego zagadnienia do danego kontynentu. Pojawiły się takie tematy jak największe na świecie plantacje eukaliptusa, deforestacja spowodowana produkcją żywności i hodowlą bydła, pustynnienie kontynentów, leśnictwo certyfikowane czy zrównoważona i wielofunkcyjna gospodarka leśna.  Omówienie poszczególnych kontynentów w kontekście działalności człowieka oraz jego wpływu na lasy na świecie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć podstawy prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej w Europie i Polsce. Liczne pytania świadczyły o dużym zainteresowaniu uczestników tą tematyką.

Ekspozycja profili glebowych przygotowana we współpracy z krakowskim Muzeum Gleb stanowiło centralny punkt stoiska Lasów Państwowych. Korzystając z fachowych wskazówek leśnika można było własnoręcznie wykonać tam mini przekrój gleby tzw. „profilek”.

Tuż obok odwiedzający mogli dowiedzieć się, ile wody magazynuje drewno. Specjalna waga umożliwiała porównanie ciężaru dwóch takich samych pod względem wielkości szczap drewna: wysuszonego oraz świeżo ściętego. Do suchego drewna doczepiony był kubek, który uczestnicy mogli napełnić wodą i sprawdzić jaka ilość cieczy potrzeba do wyrównania wagi.

Mniejsze dzieci mogły natomiast poznać tropy zwierząt leśnych i dowiedzieć się, na które z nich mogą się natknąć spacerując po polskich lasach, a także przejść przez leśną ścieżkę zmysłów, po różnych rodzajach podłoża (piasek, żwir, kora, ziemia, szyszki itp.).

Dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników pikniku cieszyło się stanowisko, na którym drewniane sylwetki zwierząt można było pokolorować używając naturalnych barwników pochodzących ze świeżych kwiatów, traw, zbóż i różnych rodzajów ziemi. Pomalowane zwierzątka i liście dzieci mogły zabrać ze sobą na pamiątkę do domu.

Nie mniejszy zachwyt budziła przerzynka wykonana za pomocą piły ręcznej „moja-twoja”. Uczestnicy zajęć mogli wykonać samodzielnie pamiątkę z pikniku przecinając brzozowy wałek o średnicy ok 6 cm. Powstały krążek pieczętowali logo LP i zabierali do domu.

Dla dorosłych i dzieci leśnicy przygotowali również quiz wiedzy przyrodniczej.  Entuzjaści grzybobrania mogli obejrzeć kilkadziesiąt fotografii polskich grzybów i porozmawiać ze znanym grzyboznawcą Justynem Kołkiem.

Autorka zdjęć i tekstu
Aleksandra Piasecka