Odkryj parki narodowe - recenzja gry
„Odkryj parki narodowe” to gra wydana przez Ministerstwo Środowiska już jakiś czas temu. Dlaczego zrecenzowałam ją dopiero teraz, skoro mam ją już od 2 lat? Odpowiedź poznacie za chwilę.


Prezentowana gra to planszówka utrwalająca wiedzę o parkach narodowych. Można wybrać jedną z dwóch wersji rozgrywki: dla dzieci oraz osób powyżej 12 roku życia. Na grę składają się: plansza, pionki, żetony, koło, znaczniki pozycji gracza, jedna książeczka z opisem parków i druga z zasadami gry. W wersji prostszej wędrujemy po parkach. W każdym parku odpowiadamy na pytania lub stajemy na polu „szansa”, zbieramy żetony i zdobywamy punkty, dzięki którym przesuwamy się na polach pomiędzy „start” i „meta”. Jedno, to poruszanie się po parkach pionkiem, a drugie to zbieranie punktów (skala obok na planszy) i dążenie do mety. Czyli po parkach możemy chodzić dowolnie długo, aż prawidłowymi odpowiedziami nie zdobędziemy 25 punktów i dojdziemy do mety.


Gra jest ładnie wydana, jest trwała i ma szereg drewnianych elementów – w tym kostkę. Pytania odnoszące się do parków są na poziomie wiedzy ze szkoły podstawowej, a dołączona książeczka z krótkimi opisami parków zawiera wszystkie potrzebne informacje – można się więc douczyć przed rozgrywką.


Mechanizm gry jest wzorowany na grze Robinson Crusoe.
Wersja dla gimnazjalistów i dorosłych jest na tyle skomplikowana (zawiera elementy zagrożeń naturalnych i antropogenicznych dla poszczególnych parków), że… ani moi studenci, ani zaprzyjaźnieni młodzi testerzy, ani moi znajomi wspomożeni lampką wina w czasie spotkania towarzyskiego – nie byli w stanie zagrać w ten wariant… to właśnie dlatego dopiero teraz ją opisuje – długo miałam nadzieję, że w końcu zagram z kimś w wersję trudniejszą.


Podsumowując, gra jest narzędziem przydatnym podczas zajęć powtórzeniowych w szkole, spotkań towarzyskich, a także nadaje się dla zapalonych globtroterów. Wersja trudniejsza jest przeznaczona dla naprawdę wprawnych graczy.
Gra ma jedną wadę: jest bezpłatna. Dlaczego to wada? Otóż można ją otrzymać na festynach, targach i innych tego typu spotkaniach, na stoiskach RDOŚów i MŚ. Nie można jej zamówić ani kupić. Ja swoją otrzymałam dzięki współpracownikowi, który wiedział, że zbieram takie rzeczy i „wziął przy okazji jakiegoś wydarzenia”. Może Wam też się uda ją upolować.

Anna Wierzbicka
Autorka tekstu i zdjęć

Share this:

CONVERSATION

3 komentarze :

 1. Dzień dobry. Córka ma ta grę niestety nie było w pudełku instrukcji czy mogłaby Pani nam udostępnić instrukcję?

  OdpowiedzUsuń
 2. Thank you very much for seeing 밤알바 information.
  Thank you very much for seeing 유흥알바 information.
  Thank you very much for seeing 밤알바 information.
  Thank you very much for seeing 룸알바 information.

  OdpowiedzUsuń