Leśnicy edukowali nauczycieli o zrównoważonej gospodarce leśnej

Blisko 70 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach organizowanych przez RDLP w Lublinie i lubelski oddział Ligi Ochrony Przyrody pod hasłem „Zasady zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej”.

Warsztaty odbyły się w dniach 13-14 października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski. Organizując je, lubelscy leśnicy kierowali się zmianami związanym z wprowadzeniem nowej podstawy programowej do szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Zrównoważona gospodarka leśna stanowi w niej istotny element edukacji przyrodniczej. Stąd możliwość pogłębienia wiedzy z tego zakresu, z której mogli skorzystać nauczyciele przyrody, biologii i geografii z terenu województwa lubelskiego.

W przygotowanie scenariuszy zajęć zaangażowali się edukatorzy z lubelskich nadleśnictw oraz przedstawiciel LOP. Sześć osób uczestniczyło w opracowaniu scenariuszy zajęć o ściśle określonej tematyce, jedna zajęła się opracowaniem graficznym kart pracy. Wymyślone tytuły zajęć nawiązywały bezpośrednio do ich tematyki, np. lekcję dotyczącą ochrony lasu zatytułowano ,,Mini szkodnik- maxi szkoda”, zaś zajęcia z zakresu gospodarki leśnej – ,,Od nasionka do drzewa – leśnik gospodarzem lasu”. Interesujące uzupełnienie zajęć miały stanowić elementy dodatkowe: gry i zabawy związane z lasem, quest leśny, aplikacje mobilne (np. „czyj to liść”) czy realizacja tematu - ,,Odnaleźć zaginionego młodego ludka”. Plan dwudniowych warsztatów zakładał przeprowadzenie większości zajęć w terenie w formie ćwiczeń praktycznych. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał pakiet z materiałami, w którym znalazły się m.in. scenariusze zajęć w formie książkowej, klucze do rozpoznawania roślin, publikacja „Leśne tajemnice Regionu Lubelskiego” oraz materiały opracowane przez Lasy Państwowe i Ligę Ochrony Przyrody.

Scenariusze zajęć dostępne są na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie: http://www.lublin.lasy.gov.pl/publikacje

Autorka tekstu: Aneta Sławińska
Autorka zdjęć: Małgorzata Szkutnik